Artykuł oryginalnie został opublikowany na tej stronie.

Polskie uczelnie z roku na rok kształcą coraz więcej medyków. Eksperci wskazują, że ich jednak wcale u nas nie jest tak mało i nie odbiegamy od średniej europejskiej. Lekarzy w Polce powoli przybywa. Po latach ogromnego exodusu medyków jaki nastąpił po wejściu Polski do Unii Europejskiej, zauważalna jest zwiększona liczba lekarzy jacy wychodzą na rynek pracy.Z centralnego rejestru lekarzy jaki prowadzi Naczelna Izba Lekarska wynika, że mamy w Polsce prawie 190 tys. lekarzy, z czego 174 tys. specjalistów wykonuje zawód. Jeszcze przed kilkoma laty liczba ta oscylowała wokół 150 tys.

Liczba miejsc na studiach medycznych wzrosła. Przyszłych lekarzy kształcą  23 uczelnie. 9 nich podlega bezpośrednio resortowi zdrowia. Najwięcej studentów na jednym roku kształci Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach. Jednolite studia magisterskie stacjonarne w języku polskim rozpoczęły tam w październiku 2023 r. aż 723 osoby.

Prywatne uczelnie kształcą

Do grona uczelni kształcących przyszłych medyków dołączają także uczelnie prywatne. Kierunki lekarskie działają już na Uczelni Łazarskiego w Warszawie, Krakowska