Artykuł oryginalnie został opublikowany na tej stronie.

Podczas drugiego dnia Zabrzańskiej Konferencji Kardiologicznej w Katowicach głównym tematem obrad lekarzy był wstrząs kardiogenny. Mimo rozwoju technologicznego od 30 lat nie ma postępu w leczeniu wstrząsu.  
1 czerwca rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, prof. Tomasz Szczepański uroczyście otworzył sesję jubileuszową. Głównym tematem rozmów lekarzy podczas otwarcia konferencji było leczenie wstrząsu kardiogennego. Gośćmi spotkania byli najwybitniejsi polscy lekarzy i kardiolodzy tacy, jak m.in. prof. Mariusz Gąsior, prof. Janina Stępińska czy dr hab. Klaudiusz Nadolny.
 
Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu, organizator konferencji, od 35 lat leczy pacjentów po wstrząsie kardiogenny, czyli niewydolności serca, która występuje, gdy serce nie jest w stanie pompować tyle krwi, ile potrzebuje organizm do właściwego funkcjonowania. Mimo rozwoju kardiologii, kardiochirurgii, anestezjologii i systemu ratownictwa medycznego lekarze od tamtego czasu nie dokonali postępu w leczeniu wstrząsu.
 
„Jesteśmy praktycznie u początku drogi, ponieważ przez te lata nie dokonaliśmy istotnego postępu w redukcji śmiertelności u pacjentów ze w