Artykuł oryginalnie został opublikowany na tej stronie.

Zgodnie z zapowiedziami resortu zdrowia, 1 czerwca mają rozpocząć się powszechne szczepienia przeciw wirusowi HPV wśród nastolatków. Ministerstwo publikuje ogłoszenie na zakup preparatów przeciw ludzkiemu wirusowi brodawczaka. Którym preparatem będą odbywały się dobrowolne szczepienia? HPV (wirusowi brodawczaka ludzkiego) jest najczęstszym wirusem zakaźnym przenoszonym drogą płciową. Infekcje nim są często bezobjawowe i chociaż w większości przypadków ustępują samoistnie, to jednak czasami stają się przewlekłe i mogą powodować nowotwory.

 

Polska, jako jedno z ostatnich państw UE, dołączy do szerokiego grona krajów realizujących strategię walki z rakiem poprzez finansowanie programu szczepień przeciw wirusowi HPV. Dobrowolne szczepienia przeciw wirusowi HPV dedykowane będą dla dzieci w wieku 12 i 13 lat. 

 

Do tej pory nie znamy szczegółów tego programu. Oprócz planowanej grupy docelowej szczepień oraz planów ujętych w Narodowej Strategii Onkologicznej, które mówią, że w Polsce do 2028 r. powinno zostać zaszczepionych przeciw HPV 60 proc. nastolatków, to wciąż nie wiemy tego, którym preparatem będzie realizowany program profilaktyki HPV – dwu czy 9-walentną. 

 

Zarówno WHO jak