Artykuł oryginalnie został opublikowany na tej stronie.

Zapadła decyzja w sprawie darmowych szczepień na HPV: otrzymają je dwa roczniki i obie płcie – czytamy we wtorkowym „Dzienniku Gazecie Prawnej”. Szczepienia przeciw HPV dostępne dla dzieci, zgodnie z założeniami Narodowej Strategii Onkologicznej, miały być dostępne dla dzieci już w 2021 r. 

[news:826100]

Teraz, dzięki nowelizacji ustawy o Funduszu Medycznym, MZ w ramach swojego budżetu może zakupić szczepionki chroniące przed rakiem szyjki macicy. Wcześniej, przez to że szczepienia na HPV nie były wpisane do kalendarza szczepień ochronnych, a jedynie były „rekomendowane”, resort takiej możliwości nie miał.

[news:935999]

Jak informuje Dziennik Gazeta Prawna, szczepionki mają zostać zakupione i dystrybuowane do przychodni jeszcze w tym roku. Przychodnie otrzymają preparaty za darmo, a podanie szczepienia ma być refundowane dla chłopców i dziewczynek w wieku 12 i 13 lat.

Jeszcze w ubiegłym miesiącu, resort zdrowia nie był pewien, dla jakich grup wiekowych i płci szczepienia będą refundowane. Jako, że wirus jest również groźny dla mężczyzn, a ich szczepienie chroni także prz