Artykuł oryginalnie został opublikowany na tej stronie.

W Dolnośląskim Szpitalu Specjalistycznym im. T. Marciniaka we Wrocławiu utworzono strefę intensywnej terapii dla pacjentów z COVID-19. Przygotowanych zostało tu 10 miejsc dla osób wymagających leczenia pod respiratorem.

O utworzeniu strefy intensywnej terapii – tzw. strefy czerwonej – w Dolnośląskim Szpitalu Specjalistycznym im. T. Marciniaka poinformował w sobotę wicemarszałek województwa Marcin Krzyżanowski.
– Szpital deklaruje dodatkowe zabezpieczenie dla pacjentów COVID-19, u których przebieg choroby jest ciężki. Chcemy wesprzeć szpitale jednoimienne w walce z epidemią – powiedziała dyrektor szpitala Katarzyna Kapuścińska.
Strefa czerwona została wydzielona z SOR-u. Postawiono tutaj specjalne śluzy, które służą bezpiecznemu wydzieleniu obszaru czerwonego. Utworzonych zostało 10 miejsc, z możliwością zwiększenia tej liczby do 14, dla pacjentów wymagających leczenia pod respiratorem. Nową strefę intensywnej terapii obsługiwać będzie personel anestezjologii oraz SOR-u.
– Przed nami szczyt zachorowań, przygotowujemy się do jego nadejścia. Kluczowe jest dla nas zapewnienie miejsca w szpitalach dla osób, u których przebieg choroby jest ciężki i wymagają oni intensywnej opieki. To priorytet w tej chwili. Koordynujemy pracę szpitali wojewódzkich, żeby mogły się wzajemnie wspierać i uzupełniać – podkreślił Krzyżanowski.
Wicemarszałek przekazał, że obecnie w dolnośląskich szpitalach i izolatoriach z powodu zachorowania na COVID-19 hospitalizowanych jest 151 pacjentów.
Najwięcej pacjentów zakażonych koronawirusem leczonych jest w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu, który jest jednoimiennym szpitalem zakaźnym. Przebywa tam 66 pacjentów z COVID-19, z czego dziewięć osób jest hospitalizowanych na OIOM-ie.